Myślografia jest dobra na wszystko!

Co to właściwie jest myślografia? Trudno ująć w jednym artykule ten nurt naszych zainteresowań, ale wierzcie nam – to jest dobre na wszystko! Myślenie graficzne lub wizualne zakłada tworzenie rysunkowych notatek dla nas oraz – a jakże – dla naszych uczniów oraz z nimi. Rysować może każdy (to nie mit, przekonałyśmy się o tym obie!), a dzieci to uwielbiają. Chciałabym zachęcić każdego do spróbowania, dlatego krótko opowiem, co w tym lubię i dlaczego ?

Po pierwsze – bo to świetna zabawa. Nie trzeba żadnego specjalnego sprzętu, wystarczą mazaki lub cienkopisy i kartki, a potem… do dzieła! Na lekcji może być przy tym sporo śmiechu, ale cisza gwarantowana, bo…

…myślografia wzmacnia umiejętność koncentracji – to po drugie. Skupiamy się i my, i dzieci, a jak ważne to jest, nie trzeba nikomu tłumaczyć! Naprawdę warto oderwać się od smartfonów, tablic multimedialnych i innych „tików” na rzecz pustej kartki papieru, na której możemy sami zwizualizować treści.

Po trzecie – bo to kreatywne i rozwija naszą wyobraźnię. Też chyba nie trzeba wyjaśniać, prawda?

Po czwarte – bo takie notatki są estetyczne i po prostu… ładne ?

Po piąte – bo wspomaga pamięć. Wiadomo, że łatwiej zapamiętujemy obrazy, a zwłaszcza te, które są proste, ale też kolorowe i w dodatku wykonaliśmy je sami w zeszycie, na tablicy lub na kartce.

To te najważniejsze – wg mnie – zalety myślenia wizualnego, ale każdy, kto choć raz spróbuje, przyzna, że jest ich o wiele, wiele więcej!

Jak zacząć? Jak przekonuje Agata Baj w pierwszym webinarze, warto się rozrysować i poćwiczyć rękę. Naśladujmy, czerpmy z pomysłów innych („twórcza kradzież”), a potem z pewnością damy radę stworzyć coś sami.

Każdy nauczyciel, który porusza się choć trochę na edukacyjnych stronach Facebooka, z pewnością spotkał się z myślografią. Dla zainteresowanych podam kilka linków – tam trzeba zaglądać!

Webinary Agaty Baj, która ukuła termin „myślografia” i krok po kroku pokazuje, jak działać.

Belfry bazgrolą – koniecznie polubcie na FB, kto tego jeszcze nie zrobił!

Grupa Rysuję dla moich uczniów, gdzie znajdziecie wiele inspiracji, a w wakacyjne poniedziałki wieczorem warto też wziąć udział w spotkaniach na żywo #yesyoucan z rysującymi nauczycielami. Kolejną grupą dla zainteresowanych jest grupa MYŚLOGRAFIA.

Kilka innych stron, z których można zaczerpnąć pomysły to: eduNOTATKI, Teach&Sketch, Maja Mark – polski w rysunkach, Irmina Żarska – rysunkowy język polski.

Na koniec kilka moich prób, z których większość została inspirowana słownikiem obrazkowym Bikablo:

Jak widzicie – da się! Tylko uważajcie, bo to wciąga! 🙂