Jak wykorzystałam Genial.ly w nauczaniu młodszych dzieci – kilka przykładów

Wiele razy, pracując zdalnie z młodszymi uczniami, wykorzystywałam genialne Genial.ly 🙂 Dlaczego? Bo to prosty i łatwy sposób na wprowadzenie nowego materiału, a interaktywne możliwości ikonek i obrazków przyciągają uwagę i zwiększają atrakcyjność przekazu. Bo w Genial.ly można wszystko 🙂

W moich prezentacjach dla młodszych uczniów często nagrywałam swój głos. Był to jeden z moich sposobów na złapanie i utrzymanie ich uwagi. Jeśli chcę, żeby ze mną byli, jeśli chcę im towarzyszyć, to muszę im dać coś naprawdę z siebie 🙂 Nie było możliwe prowadzenie z nimi lekcji na Zoomie, dlatego nagrywałam dla nich przynajmniej raz w tygodniu filmik.

Na filmikach wyjaśniałam, jak mają pracować z prezentacją. Często na początku był widok mojej osoby – powitałam dzieci, pochwaliłam za dotychczasowe działania i przedstawiłam, co będziemy robić. To był krótki wstęp, żeby ze mną zostali. Później przechodziliśmy do prezentacji.

Na filmiku „przerabiałam” z nimi całą prezentację – wyjaśniałam, gdzie mogą kliknąć, jak przejść do następnego slajdu…

Poniższy quiz rozwiązałam w całości na filmiku, wyjaśniając każdy przykład. Pokazałam, że na końcu są zdania do odsłuchania i ćwiczenia w Wordwall. Bardzo mi zależało, aby dzieci były w stanie jak najwięcej pracować samodzielnie, a pomoc rodziców ograniczyć. Oprócz filmiku dostawali link do prezentacji, aby mogli pracować z nią samodzielnie.

Zagadki o zwierzętach – ta lekcja (pochwalę się, a jak!) znalazła się wśród scenariuszy projektu „Lekcje w sieci”: https://lekcjewsieci.pl/lets-go-to-the-jungle-chodzmy-do-dzungli/

Poniższa prezentacja wprowadzała nazwy środków transportu. Flashcardy stworzyłam wcześniej w Canvie.

Następnie przesłałam dzieciom drugą prezentację, w której mogły poćwiczyć nazwy pojazdów. W filmiku wyjaśniałam też, co kryje się pod ikonką ze znakiem zapytania albo gwiazdką.

Genially było również strzałem w dziesiątkę przy okazji lekcji o świętach:

Jeszcze coś dla przedszkolaków:

Ponadto, wykorzystałam Genially przy okazji Dnia Dziecka. Każda klasa otrzymała ode mnie spersonalizowaną prezentację 🙂 Nie będę ich tutaj zamieszczać, ponieważ zawierają one zdjęcia dzieci z wycieczek i zajęć.

Jak taką prezentację zrobić? Dowiecie się tego na przykład z artykułu Agnieszki Halickiej „Genially – genialne narzędzie na czas edukacji zdalnej (i nie tylko)” (przy okazji – bardzo mi miło, że na końcu artykułu wśród wymienionych blogów znalazł się i mój 🙂 ) albo od Justyny i Magdaleny Zaryczańskich z ich bloga „Jutro polski”. Te trzy dziewczyny są oficjalnymi ambasadorkami Genially. Odsyłam Was także na oficjalną grupę Genially na Facebooku. Na YT też znajdziecie wiele tutoriali.

Poniżej zamieszczam link do jednego z moich filmików, w którym pracujemy ze środkami transportu:

https://drive.google.com/file/d/1wsqJX_t7RVswBMrPxxMcwdizrP8bcDkL/view

O filmikach i innych narzędziach, które wykorzystałam podczas pracy zdalnej, opowiem w kolejnych wpisach 🙂

Clientmoji
Marzena

3 komentarze