Gra z mufinek – na każdą okazję

Oto najprostsza gra pod słońcem, która zrobiła niedawno furorę na zajęciach ? Poznałam ją na szkoleniu z Learn How To Teach. U mnie grały w nią klasy 1-3, ale bardzo łatwo można ją dostosować do każdej grupy wiekowej.

Potrzebne są tylko papilotki do mufinek, kostka do gry i pionki – w moim przypadku pionkami były ludziki z klocków Lego. W papilotkach znalazły się słówka, które dzieci wcześniej zapisały samodzielnie. Zadaniem pierwszoklasistów było odczytać je poprawnie, a starsi mieli ułożyć zdanie z danym słówkiem. Dodałam też pola „Miss a go!” (strata kolejki), „Go forward 2 spaces” (2 pola do przodu) i „Go back 2 spaces” (2 pola do tyłu). Dzieci układały papilotki na wymyślony przez siebie kształt. Wspólnie ustaliliśmy miejsce startu i mety.

Grę można wykorzystać właściwie na każdej lekcji – pytania zależą tylko od nas. Na języku polskim mogą być bohaterowie literaccy (z jakiej lektury ich znasz? kto jest autorem?) albo części mowy (podaj przykłady rzeczownika, czasownika…), na matematyce – tabliczka mnożenia, a na historii – ważne daty ? Wszystko zależy od nas. Grę można przeprowadzić w małej grupie na zajęciach dodatkowych albo dużą klasę podzielić na mniejsze grupy.  

Przeczytaj zdanie i wykonaj obrazek. Wytnij buzię i włóż do dowolnej mufinki.

Jestem pewna, że jeszcze nieraz wykorzystam taką zabawę! 🙂