„Smaki naszych lektur” – innowacja pedagogiczna

Na tę innowację pedagogiczną nabrałam apetytu, kiedy odkryłam, że moja klasa lubi gotować 🙂 A do tego szkoła zaopatrzyła się w bogaty wybór sprzętu kuchennego w ramach projektu „Laboratorium przyszłości” – korzystać trzeba, ile tylko się da!

Innowacja organizacyjno-metodyczna, zakładająca pracę metodą projektu, odbywać się będzie przez cały rok szkolny. Zakładam, że będziemy ją realizować raz w miesiącu na dodatkowych popołudniowych spotkaniach, podczas których będziemy przygotowywać proste potrawy, o których mowa w szkolnych lekturach. W ubiegłym roku szkolnym też robiliśmy takie spotkania klasowe (choć o innym charakterze), więc mam nadzieję, że i tym razem frekwencja dopisze (zajęcia nie będą obowiązkowe). Celem zajęć będzie nie tylko utrwalenie wiedzy o literaturze i języku, ale również wdrażanie nawyków zdrowego odżywiania i kultury spożywania posiłków. Spróbujemy również w atrakcyjny sposób przygotowywać przepisy do naszych potraw, które pod koniec roku szkolnego utworzą książkę kucharską. Takie przepisy dzieci będą mogły ozdobić obrazkami, cytatami z lektury itp. Może obejrzymy też jakiś filmik instruktażowy w Internecie albo przeczytamy przepis w książce kucharskiej lub na stronie internetowej.

Każde zajęcia oczywiście obowiązkowo muszą rozpocząć się krótką pogadanką o bezpieczeństwie i higienie, a także korzystaniu ze szkolnego sprzętu kuchennego tak, aby go nie uszkodzić. O składniki do potraw poprosimy rodziców (a w mojej klasie mam wspaniałych, więc po cichu na nich liczę 🙂 ).

W innowacji zaproponowałam potrawy do lektur, jednak to tylko moja propozycja. Jeśli dzieci będą miały swoją wizję i inne pomysły (może znajdą w treści lektur inne potrawy lub coś im wpadnie do głowy), to oczywiście plan potraw można śmiało zmienić. Elastyczność przede wszystkim, bo zajęcia mają być na luzie, bez stresu, na wesoło i oczywiście ma być… smacznie 🙂 Mam nadzieję, że spędzimy czas na rozmowach, również wygłupach, zintegrujemy się i poznamy jeszcze lepiej 🙂

Moja literacko-kulinarna innowacja jest do pobrania tutaj. Gdyby ktoś chciał z niej skorzystać w swojej pracy – jest to jak najbardziej możliwe, proszę tylko o taką informację np. na adres e-mail podany w zakładce „Kontakt”.

Jeśli macie swoje pomysły na innowację, a nie wiecie, jak się zabrać za jej napisanie, to odsyłam do artykułu na stronie epedagogika.pl – znajdziecie tam podstawę prawną oraz dokładny opis, co dokument powinien zawierać.

Będzie twórczo! 🙂

PS. Przypominam też o e-booku dostępnym w zakładce „sklep internetowy”! 🙂