Na dzień dobry przemycamy cytaty…

Dawno temu, kiedy moi obecni siódmoklasiści zaczynali przygodę w klasie 4, a ja zaczynałam przygodę z uczeniem języka polskiego, do każdej lektury przygotowywałam dla nich zakładkę z obrazkami z lektur i wybranym cytatem. Bardzo to lubili, zbierali, chowali do książek, a niektórzy jeszcze pod koniec 6 klasy mi pokazali, że nadal je trzymają i nie zgubili. W 5 i 6 klasie jęczeli nieraz, że chcieliby znowu mieć zakładki…

Postanowiłam w 7 klasie wreszcie nieco ich usatysfakcjonować, a przy okazji przemycić kilka cytatów z lektur. W Canvie przygotowałam zakładki z cytatami, które moi uczniowie otrzymają na pierwszej lekcji. Umieściłam na nich cytaty z wszystkich obowiązkowych tekstów, które mam zamiar omówić na lekcjach w klasie siódmej. Zadaniem siódmoklasistów w ciągu całego roku szkolnego będzie śledzić je uważnie i odgadnąć, z jakiego utworu pochodzą cytaty, kto jest autorem, a także kto dany cytat wypowiada i do kogo kieruje słowa – na to utrudnienie zdecydowałam się, ponieważ same cytaty łatwo znaleźć w Google. Kiedy będą już znali wszystkie swoje cytaty, mogą do mnie podejść, a za trafną odpowiedź otrzymają pozytywną ocenę.

Zakładki możecie nabyć w e-booku „Lektura to przygoda!”, który znajdziecie tutaj. Znajdziecie tam propozycję zakładek nie tylko dla klasy 7, ale również 8! Możecie również nabyć pojedynczy rozdział z e-booka, w którym te zakładki się znajdują – dotyczy on powtórzenia i utrwalenia materiału i jest dostępny w tym miejscu.

Jak Wam się ten pomysł podoba? A może robicie podobne niespodzianki dla uczniów? Dajcie znać 🙂

One Comment